Gå til hovedinnhold

Uavgjort mot Elverum på hjemmebane

Lørdag ettermiddag tok vi i mot Elverum til seriekamp på Østre Toten Idrettspark. Elverum var i OBOS-ligaen så sent som i 2017, og er en klubb med klare ambisjoner om opprykk. Laget deres har variert noe i prestasjonene denne sesongen, og var derfor avhengig av tre poeng mot oss. Vi var uansett innstilt på å gjøre det så vanskelig som mulig for hedmarkingene å komme til Lena. 

Elverum startet kampen i høyt tempo med hurtig pasningsspill, vi traff ikke med presset vårt og ble løpende mye imellom. Etter 11 minutter satte de sin første scoring, ballen ble stusset i mål fra kort hold etter en corner. I denne perioden ble vi presset kraftig bakover i banen, og Håkon fikk såvidt avverget ny scoring med en redning på streken etter et kvarters tid. Etter 20 minutter kom Elverum rundt på høyresida, innlegget stusset borti en av våre spillere og traff armen til Elverums toppscorer Magnus Solum før den gikk i mål. Dessverre for oss oppdaget ingen av dommerne denne handsen, til vår store frustrasjon. Den siste halvdelen av omgangen jevnet spillet seg noe ut, men det var fullt fortjent at Elverum gikk til pause med ledelse, selv om vi gjerne skulle vært det andre baklengsmålet foruten.

Vi har mistanke om at det vanket en liten "hårføner" fra trener Pål under pausepraten i Toten-garderoben. Det var nemlig et helt annet hjemmelag som kom på banen i andre omgang, innsatsen var på et annet nivå, og etter 10 minutter fikk vi lønn for strevet. Filip kom seg fri på høyresida og la et glimrende innlegg til Daniel, som hang i lufta på bakre stolpe og headet ballen i mål. Bare to minutter senere fikk vi frispark i god posisjon på siden av 16-meteren, Håkon slo ballen inn i feltet, og Elverum-spilleren som stod nærmest stoppet ballen med armen inne i straffefeltet. Dessverre oppdaget ingen av dommerne dette, og da vi brukte et sekund eller to på å fokusere på at vi skulle hatt straffespark utnyttet Elverum dette godt. De satte umiddelbart i gang en kontring, og 10 sekunder senere hadde de satt ballen i mål på motsatt side. Utrolig surt for oss, men gutta våre ga likevel ikke opp håpet om poeng.

Til tross for det sure baklengsmålet klarte vi å trykke Elverum bakover i banen, og det tok ikke lang tid før vi fikk uttelling. Et kvarter ut i andre omgang kom Thomas på et godt løp på høyresiden, la igjen til Simen som fikk slått inn, og nok en gang kom Daniel på bakre stolpe og satte ballen i mål. Alt lå dermed til rette for en spennende siste halvtime. Vi fortsatte å holde laget vårt mye mer kompakt enn i første omgang, Elverum var farlige på kontringer, men forsvarsrekka vår hadde relativt god kontroll. Et kvarter før slutt sparket Thomas og en Elverum-forsvarer kraftig sammen innenfor 16-meteren, men da vi heller ikke i den situasjonen fikk straffespark virket det som tiden skulle renne ut for oss. Kampuret passerte 90 minutter, men det ble lagt til en del pga. diverse skader. Fem minutter på overtid kom Lars Johan seg gjennom Elverum-forsvaret på venstresiden, la ballen over mot bakre stolpe, og nok en gang var Daniel på plass. Spissen vår kom svevende i lufta, ballen ble headet ned i mål, og utlikningen var et faktum langt inne i tilleggstiden.

Når kampen ble som den ble, var det utrolig godt at vi ihvertfall fikk ett poeng i belønning for innsatsen som ble lagt ned i andre omgang. Det hjelper lite å tenke på at vi kunne hatt alle tre poengene, nå må vi bare se framover mot de viktige kampene som kommer. Kommende helg er det bortekamp mot Ull/Kisa 2 på søndag, og uka deretter møter vi Gjøvik-Lyn hjemme på ØTIP til kveldskamp på onsdag. Vi er fortsatt ubeseiret på ØTIP siden oktober 2018, og gleder oss til å ta imot naboene våre fra Gjøvik. Men først er det Ull/Kisa på søndag, så nå gjelder det å bruke den kommende treningsuka godt!Kommentarer

Populære innlegg fra denne bloggen

Sterk opphenting ga uavgjort mot Grorud 2

Søndag var det duket for sesongens nest siste hjemmekamp i Norsk Tipping-ligaen, motstanderen var Grorud 2. Før kampen lå Grorud to poeng foran oss, så det lå an til å bli en tøff og tett batalje på ØTIP. Selv om det lå til rette for en jevn kamp, virket det ikke slik de første minuttene. Grorud kjørte kampen, og vi hang ikke med. De raske offensive spillerne deres skapte problemer for oss gjentatte ganger. Etter 18 spilte minutter fikk det unge Grorud-laget hull på byllen, og stillingen var dermed 0-1. Det så uansett ikke ut til at baklengsmålet vekket oss denne gangen. Når det står 35 minutter på tavla, har Grorud rukket å score både en og to ganger til. Dermed står det 0-3 på resultattavla ti minutter før pause. Etter 41 minutter er det endelig vi som er farlig frampå. Håkon Svellet skaffer en corner som han selv slår inn. Ballen lander på hodet til toppscoreren vår Daniel Kraska, som setter den i mål med et flott hodestøt. Vi har redusert til 1-3 rett før pause, noe som ga viktig m

Viktig borteseier mot Ull/Kisa 2

Søndag formiddag reiste A-laget vårt til Jessheim for en tidlig ettemiddagskamp mot Ull/Kisa 2. Vi visste at dette kom til å bli en svært viktig kamp, med seier ville vi kunne skaffe oss avstand til lagene nederst på tabellen. Vi startet kampen med å presse hjemmelaget høyt og skapte sjanser på løpende bånd. Både Jonas, Petter, Daniel og Håkon hadde gode muligheter der hjemmelagets keeper reddet fra kort hold, mens Filip avsluttet fra langt hold da keeper stod langt ute. Ballen ville uansett ikke i mål og det fortsatte med at Petter headet i tverrliggeren etter corner og at headingen fra Jonas som gikk i mål ble annullert for offside. Mot slutten av omgangen kom Ull/Kisa mer med i spillet, og hadde et par gode muligheter som heldigvis for oss ble avblåst for offside. Lagene gikk dermed til pause på stillingen 0-0, ganske utrolig etter en sjansebonanza av de sjeldne i første omgang. Mens vi før pause hadde en hel rekke sjanser uten å få ballen i mål, kom uttellingen raskt i andre omgang

Brødrene scorte til ingen nytte

Foto: Oppland Arbeiderblad Løten er en av de store opprykksfavorittene i 4. divisjon og stilte med mange spillere med erfaring fra høyere divisjoner. Likevel fikk de kamp til tre minutter gjenstod. Da reduserte Jesper Ulsrud til 3-4, men det offensive forsøket i sluttminuttene endte i to baklengsmål og 3-6 på måltavla etter 90 minutters spill. Dermed er FK Toten ute av cupen etter 2. kvalifiserende runde. - Resultatet er litt urettferdig - Vi gjør en bra kamp, men slipper inn to drittmål i første omgang. Vi burde også scoret på flere av våre store sjanser. Resultatet er litt urettferdig, men slik er det, sa brødrene Ulsrud etter kampen. 18 år gamle Rasmus ble toppscorer i 4. divisjon i fjor. Storebror Jesper på 20 år er tilbake etter et år i militæret. - Det er nok yngstemann som satser mest, men jeg kunne jo ikke være noe dårligere enn ham. Dette er jo første obligatoriske kampen vi spiller sammen ettersom jeg var i militæret i fjorårets sesong, sa Jesper Ulsrud etter å